Miután a válság miatt másfél évvel ezelőtt az egekbe szöktek a hitelkamatok, és jóformán lehetetlen volt kölcsönhöz jutni tavaly, a piac mostanra magához tért. Az április óta tartó csökkenés eredményeképpen mélyponton vannak a kamatok, ami a makrogazdasági mutatók javulását is jelzi egyben.
A kamatok tavaly áprilistól folyamatosan csökkentek – a FinZoom banki portál számításai szerint átlagban havi 0,45 százalékponttal –, míg decemberre elérték a 2008. márciusi szintet, 8,53 százalékot. Ez a tendencia a Román Nemzeti Bank (BNR) kamatvágásának köszönhető, amely 2009-ben a kezdeti tíz százalékról év végére fokozatosan 7,5 százalékra mérsékelte az irányadó küszöböt. A fejlemények megértéséhez azonban vissza kell nyúlnunk a pénzügyi válság hatására kialakult 2009-es helyzethez.
„Tavaly év elején még rendkívül alacsony volt a forráslehetősége a bankoknak, Románia kockázatos hitelminősítést kapott, emellett meg elfogyott a piacokról a likviditás” – magyarázta kérdésünkre Diósi László, az OTP Románia vezérigazgatója. Amint a vállalatok, hitelportfóliók elkezdtek romlani 2009 elején, és elindult az elbocsátások hulláma, ezenkívül a lej is gyengült, az emberek sokkal nehezebben tudták fizetni a törlesztőrészleteiket.
Mivel megnőtt a kockázat, a pénzintézeteknek bele kellett kalkulálniuk a „bedőlő” hitel költségeit a kölcsönfelvétel árába. „Mára megváltoztak ezek a feltételek: van rendelkezésre álló forrás, hisz Romániában nőttek a megtakarítások (jobban, mint a hitelek az elmúlt évben). A régióval együtt csökkent ugyanakkor az ország kockázata, emellett a jelzáloghitelek kockázatát is jobban átlátják a bankok” – mutatott rá a pénzügyi szakember.
Mindazonáltal továbbra is „drága mulatság” marad a jelzáloghitel, csakúgy, mint a fogyasztói kölcsönök egyéb formái.
Míg egy évvel ezelőtt szinte lehetetlen volt kölcsönhöz jutni, mára a bankok szinte tálcán kínálják azt
Míg egy évvel ezelőtt szinte lehetetlen volt kölcsönhöz jutni, mára a bankok szinte tálcán kínálják azt
Bankok vetélkedése
A pénzintézetek ennek próbálnak most elébe menni, vonzóbbá téve a kölcsönfelvételt: például meghosszabbították a hiteltörlesztések futamidejét, vagy éppen kamatot csökkentettek. Diósi szerint a piaci verseny is kezd átrendeződni a bankok között: ezúttal nem arról van szó, hogy ki ad kevesebb hitelt, hanem hogy ki ad többet, így maga a versengés is csökkenti bizonyos mértékig a kamatokat.
Kérdésünkre, hogy meddig folytatódhat a kulcsok csökkenő tendenciája, a bankszakember nyolc százalék körüli értékkel számol, azaz kismértékű, 0,25-1 százalék közötti zsugorodást tart reálisnak. „A csökkenő trend jó hír, mivel azt jelenti, hogy éledezik a piac, az emberek elkezdtek vásárolni, tehát adót fizetnek, így szükség van felújításra, építkezésre, anyagokra, fellendül a kereskedelem” – fogalmazott.
A gazdaság olajozója
A jelek szerint a román polgárok egzisztenciális megfontolásból inkább óvatosak maradnak a kölcsönfelvétellel. A munkahely elvesztésének félelmét az ingatlanpiac árainak kiszámíthatatlansága is tetézi. Viszonylag magasabb marad a kockázat az első negyedévben is, melynek következtében továbbra is alacsonyabb szinten marad a hitelezés.
Előreláthatóan csak 2011-ben enged fel a kölcsönfelvétel piaca – vélik az UniCredit-Ţiriac pénzintézet szakemberei, akik bizonytalan, nehéz évre számítanak idén is. Bár Diósi derűlátóbb, hangsúlyozza, hogy a nehéz munkapiaci helyzet beárnyékolhatja a reményeket.
„Sok a halogatott vásárlás és eladás, ami még mindig megbénítja a piacot. A hitelek a leginkább arra jók, hogy olajozzák ezt a rendszert, ösztönözzék az ingatlanforgalmat. Önmagában pozitív jeleket látok, ugyanis a piac mobilizálódik, de ez még nem elég. Arra is szükség van, hogy a gazdaság is élénküljön” – összegezte.
Félelem az állások elvesztésétől
A román polgárok egyharmada számít arra, hogy munkahelyén leépítések lesznek 2010 folyamán, tizenkét százalékuk pedig fizetéscsökkenéssel számol, ami a hitelfelvételi kedvet is befolyásolja – közölte a BankNews.ro. A válaszadók több mint tizenegy százaléka véli úgy, hogy cége nem vesz fel új alkalmazottakat az év folyamán.
2010. február 1., hétfő
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése